Kurucumuz A. Cemal Dirin

A.Cemal DİRİN, 1924 yılında İzmir Narlıdere´de dünyaya geldi. Mesleğe ilk adımını tornacılığı öğrenerek başladı. 1952 yılında ülkedeki kullanılmış preslerin tamir ve bakımını yapmak amacıyla ilk atölyesini açarak kaliteyi ilke edinen Cemal Dirin, Dirinler’in kuruluşu için ilk adımı da atmış oldu. Cemal Dirin, pres tamir ve bakımının yanı sıra otomobil ve kamyon yedek parçalarının tamiratını yapmaya başladı. Bu yıllarda “Kovancı Cemal Dirin” adıyla ünlendi. Dirin, 1967 yılında eksantrik pres üretimine başladığı zaman mesleğinde ve üretiminde yükselmeye başladı.

1970’de Çamdibi’nde 750 m2’lik bir alanda ilk fabrikasını kurdu. 20 ton olarak üretime başlanan preslerin çeşitlerini giderek arttırdı ve 150 ton kapasiteye kadar çeşitli presler üretmeye başladı. 1974 yılında kendi dökümhanesini kurup, üretim hızı ve kalitesinde en yüksek seviyeyi yakalamayı hedefledi.

1990 yılında fabrikasını A.O.S.B’deki 10.000 m2’lik alana taşıyan Dirin, sürekli yatırım heyecanıyla bölgedeki yerini 60.000 m2’ye genişletti. Cemal Dirin, bu alanda yer alan 4 fabrikada mekanik ve hidrolik presler, CNC makinaları, matkap tezgahları, pistonlu ve hava kompresörleri ile 15 ton kapasiteli tek parça pik ve sfero döküm imalatı çalışmalarını başarısını hep yükselterek sürdürdü.

2001 yılında hayata veda eden Cemal Dirin’den sonra, Dirinler Şirketler Grubu’un başına Dirin’in oğulları geçmiştir.

Cemal Dirin’in 60.000 m2 alan üzerinde bıraktığı emanet sayesinde toplam yedi şirket, yaklaşık 450 aileye iş imkanı yaratmakta, ülke sanayiine verdiği katkılarla ve 38 ülkeye yaptığı yurtdışı satışları ile ülke ekonomisine yarar sağlamaktadır.

İAOSB’nin gelişmesinde de yadsınamayacak hizmetleri olan Dirin, 1995-1997 yılları arasında bölgenin başkanlığını yürütmüştür. Başkanlığı döneminde birçok sanayiciye yardımcı olmuş, bölgenin ağaçlandırılması için 10.000’in üzerinde ağaç diktirmiştir. Ayrıca Ataer Elektrik Santrali’nin kurulmasında önemli bir pay sahibi olmuştur.

“Cemal Dirin”in adı vefat ettikten sonra, emek verdiği çeşitli kurumlarda yaşamaya devam etmiştir. “Cemal Dirin”, 2002 yılında İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (İAOSB) poliklinik acil kapısının adı olmuştur. “A.Cemal Dirin Acil Sağlık Ünitesi”, 10 yıldır İAOSB çalışanlarına hizmet vermektedir.

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Sanayi ve İşadamları Derneği’nin (ASAD) 2008 yılından beri düzenlediği futbol turnuvalarından biri Cemal Dirin adıyla düzenlenmiştir. 2009 yılında düzenlenen turnuva, “ASAD Cemal Dirin Futbol Turnuvası”dır.

Yıllardır Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda yönetim kurulu üye ve başkan vekilliği görevini yapan Cemal Dirin’in adı, EBSO’nun 3. katında açılan bir kütüphanede de yaşamaktadır. 2007 yılında ölümünün 5. yıldönümünde açılan kütüphaneye ismi verilen Dirin, kültür ve sanata verdiği değerle de unutulmayacaktır.